samib

SAMİB 3.OLAĞAN GENEL KURUL TOPLANTISI YAPILDI.

Kısa adı SAMİB olan Sakarya Makine Üreticileri Birliği Derneği, 3. olağan genel kurulu 18.04.2014 Cuma günü,SATSO meclis salonunda yapıldı. Metin Kar’ın yeniden başkan seçildiği SAMİB 3.olağan genel kuruluna Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mahmut Kösemusul ve meclis başkanı Akgün Altuğ, Orta Anadolu Makine İhracatçıları Birliği yönetim kurulu başkan yardımcısı Serol Acarkan ve çok sayıda Samib üyesi katıldı. 
1.jpg
Divan başkanlığını Adnan Borazancıoğlu ve üyelikleri de Ata Önuçak ile Fatih Kar’ın yaptığı kongrenin açılış konuşmasını yapan SAMİB başkanı Metin Kar, 2010 yılında 25 üye ile birlikte kurdukları SAMİB’in 4 yılı geride bıraktığını ve yeni katılımlarla birlikte üye sayısının 105’e ulaştığını söyledi. 
2.jpg
Metin Kar, önümüzdeki dönemlerde yeni katılımlarla birlikte üye sayısının daha da artacağını ifade ederek şunları söyledi: “Derneğimiz, Kaynarca ilçemizde kuruluş çalışmaları devam eden “Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas OSB” ile makine sektöründe hayata geçirmeye çalıştığı “Kümelenme Modeli” projesini de tamamlamak üzeredir. Toplamda 315 hektarlık bir alana sahip olacak OSB’de şu anda 7 bin olan makine sektöründe çalışan sayısının OSB’nin hayata geçmesiyle yaklaşık olarak 12 bin 500 kişiye ulaşacağı öngörülmektedir.”. 
3.jpg
Makine üretim üssü
Makine İhtisas OSB’de yaklaşık 160-170 firmanın yatırım yapmasının planlandığını da ifade eden Kar, buraya yatırım yapacak olan makine üreticisi firmalar ile Sakarya’nın Türkiye’nin en önemli makine üretim üssü haline geleceğini de söyledi. 
4.jpg
Makine üreticileri Federasyon kuruyor 
SAMİB, kurucu üyeler arasında yer alacak
Metin Kar, makine sektöründe örgütsel birlikteliği sağlayacak olan ve kuruluş çalışmaları devam eden Makine İmalat Sanayi Dernekler Federasyonu’nun kurucu üyesi olarak yer alacaklarını da sözlerine ekledi.
5.jpg
200’den fazla ülkeye ihracat
Orta Anadolu Makine İhracatçıları Birliği yönetim kurulu başkan yardımcısı Serol Acarkan ise, makine sektörünün son 3 yılda enerjiden sonra en fazla cari açık veren sektör olduğunu belirterek, şöyle devam etti: “Makine sektörü son 3 yılda 47 milyar dolar cari açık verdi. Eğer makine sektörünü büyütemezsek Türkiye’yi büyütemeyiz. Biz makineciler olarak üretiyoruz ve görevimizi yapıyoruz. Ne zorluklarla imalat yaptığımızı bizden başka kimse bilmiyor. Daha kat edecek çok yolumuz var. Bize biraz daha destek verilirse daha yüksek teknolojide üretim yapar ve ülkenin kalkınmasına daha çok katkı sağlayabiliriz. 200’den fazla ülkeye ihracat yapıyoruz. Dünya’da 2 trilyon dolarlık makina pazarı var. Bu pazardan daha çok pay almamız ve daha çok ihracat yapmamız lazım. Makine sektöründeki 47 milyar dolarlık cari açığın ihracat yaparak 25 milyar dolarını karşılayabiliriz. Türkiye’nin bize ihtiyacı var. Türkiye’nin kurtulma umudu biziz.”.
6.jpg
SATSO başkanı Mahmut Kösemusul ise yaptığı konuşmada SAMİB’in yaptığı çalışmalarla diğer sektörlere de örnek olduğunu belirterek; “Sakarya ihracat fazlası veren bir il. Bunda makine sektörünün de önemli payı var. SAMİB ile daha çok projeleri birlikte göğüsleyeceğiz.” dedi. 
7.jpg
Kongre sonunda yapılan seçimlerde ise Metin Kar başkanlığında oluşan yeni yönetim ve denetleme kurulu ile federasyon delegeleri şu isimlerden oluştu: 
Yönetim Kurulu: Metin Kar (Başkan), Günay Güneş, Serdar Yener, Turgay Çelik, Tunç Özüuğurlu, Orhan Yılgenci, M. Turan Erdemli, A. Kadir Tecelli, Ayhan Pehlivan. 
Denetleme Kurulu: Necati Atalay, Cevat Ateş, Hakan Alkan
 
Federasyon delegeleri: Metin Kar, Günay Güneş, Tunç Özuuğurlu.
 

Diğer Makaleler...

Sayfa 1 / 65

Başlangıç
Önceki
1

Samib Tanıtım Filmi

Dernek Üyelerimiz

 ATEŞ MAKİNA
ATEŞ MAKİNA

Telefon ve adres bilgileri icin tiklayiniz...


 ŞEKA MAKİNA KALIP İMALAT SAN.
seka

Telefon ve adres bilgileri icin tiklayiniz...


 ALCAN MAKİNA
ALCAN MAKİNA

Telefon ve adres bilgileri icin tiklayiniz...Üye Girişi


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?

Döviz Kurları


Doviz Tipi Alış Satış
Dolar 2.1387 2.1425
Euro 2.9568 2.9622
GBP 3.5845 3.6032
İ. Frangı 2.4174 2.4329
K.Doları 1.9369 1.9457
S.Riyad 0.57025 0.57128

Ne Düşünüyorsunuz?

Ekonomi düzeliyor mu?

İŞKUR

iskur2.jpg

Logo Tasarimi ve Site Tasarimi : Nux Medya turkiye
sitemaps plywood