samib

Makina İhtisas OSB halka tanıtıldı.

Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) tarafından Kaynarca İlçesi Güven Mahallesi Kirtler Mevkiinde 3 bin 150 dönüm alana kurulması planlanan Doğu MarmaraMakina İmalatçıları İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ÇED  (Çevresel Etki Değerlendirme) projesinin sunumu Kaynarca Esnaf Odası Toplantı Salonu'nda yapıldı. 
 
SAMİB Başkanı Metin Kar, dernek yöneticileri ve kurum temsilcilerinin katıldıkları ÇED Halkın Bilgilendirmesi Toplantısına 50'ye yakın vatandaş katıldı. 
Geçimimizi nasıl sağlayacağız
 
Toplantıda söz alarak görüş bildiren Güven Mahallesi'nde oturan Nazif Koca, geçimlerini tarım ve hayvancılıktan sağladıklarını belirterek, "Bizim yerimizi aldıktan sonra biz nasıl geçimimizi sağlayacağız. Bu bölge verimli tarım toprakları. Nesiller boyu biz buradan geçindik bizden sonrakiler ne yapacaklar. Burası yerleşim yerlerine çok yakın buraya kurulması yanlış" dedi.  
 
İlçeye 1 km uzakta 
 
Hasanbey Köyü'nde oturan Ali İhsan Sert, "Tarımda çıkarılan ürünler maliyetleri karşılamıyor. Vatandaş zaten geçim sıkıntısında. Sanki bu tür satışlara zemin hazırlanıyor" dedi. 
 
ilçe merkezinde oturan Ersin Gündüz adlı vatandaş ise OSB sahasının Kaynarca'ya olan yakınlığını eleştirdi: "Merkeze 5 kilometre deniyor ama bir kilometre bile uzaklık yok. Kaynarca yerleşim merkezi olarak nereye büyüyecek" diye konuştu. 
 
Ahirette iki yakanıza yapışırlar
 
Arazilerin kamulaştırarak köylüden alıp sanayiciye vermenin haksızlık olduğunu ifade eden Yetkin Özkul adlı vatandaş tepkisini şu sözlerle gösterdi: "Bu insanların geçim kaynağı bu. Bu insanları orada kapıcı olmaya mahkum edeceksiniz. Bu insanlar orada şimdi patron, işçi olmaya mahkum edeceksiniz. Kaynarca'ya sanayi gelsin iyi güzel ama parselasyonları yaparsınız sonra yatırımcılar hak sahiplerinden alırlar. Zorla alırsanız bunlar da iki yakanıza yapışır ahirette." 
Kaynarca gelişememiş
 
Sakarya Makina İmalatçıları Birliği (SAMİB) Yönetim Kurulu Üyesi  Tunç Özüuğurlu, "İzmit, Dilovası, Gebze İstanbul'un etrafındaki yerlerde sanayiciler kendi arazilerinde fabrikalar yapmışlar ama bunların çevresel etkileri yüksek olmuş, çevreye büyük sıkıntılar vermişler. Ancak Sakarya İstanbul'a oranla daha az gelişmiş, tarım kökenli kalmış bu tür sanayiler kurulmamış. İstanbul daraldıkça buralara gelip 3 bin 5 bin liraya arazi toplayanlar olmuş. Sakarya'da SATSO ve Valilik kararı ile sanayileşme OSB'lerde olacak. Bu yatırım Kaynarca'ya çok şey katacak. Ben Kaynarca'nın Sakarya'da olması gereken gelişmişlik katsayısına ulaşamadığı kanısındayım. Diğer ilçeler bu tip yatırımlardan daha çok pay almışlar. Kaynarca en son noktaya kalan ilçelerimizden biri olmuş. Ama bizim gibi makinecilerin, mobilyacıların buraya çok şey katacağı inancındayım" diye konuştu.
 
12 bin kişiyi istihdam edeceğiz
 
SAMİB Başkanı Metin Kar şu anda dernek üyesi sanayiciler olarak 5 bin 500 kişiyi istihdam ettiklerini OSB tamamlandığında bu rakamın 12 bin 500 kişiyi  istihdam edeceklerini belirterek özetle şöyle konuştu: "Sanayi Bakanı Nihat Ergün'le görüştüğümde bize şehrin kuzeyine gidin dedi. Biz burada yapacağımız yatırımları kendi irademizle değil. Bakanlar Kurulu, devletin kararı ile yapıyoruz. Organize Sanayi Bölgeleri Kanunu var. Bu kanun çerçevesinde biz istediğimiz gibi adım atamayız. Bir kural kaide var. Sonra anlatıldığı gibi makine imalat sanayi atıkları olan bir sanayi değil. Burası dünyadaki teknolojinin üretildiği merkez olacak. Siz kendi bölgenizde böyle bir merkezin olmasını istemez misiniz. Biz burayı OSB yapalım diye yola çıkmadık, bize yer önerin dedik, Yer önerildiğinde biz burada 9 - 10 tane bakanlığın yetkililerini misafir ettik. Geldiler, araziyi, toprağı, eğimi, arazi yapısını incelediler. Bugün sanayiler kurulurken daha çok eğimi az yerlere kuruluyor. Burada yüzde 10 - 15 eğimli dağ yamaçları gibi bir bölgeyi seçtik. Yani Sakarya'nın neresine gidersen git birinci sınıf arazi. Yani Sakarya'da çok daha kötü arazi var da biz orayı bırakıp da buraya gelmedik ki, Sonuçta araziler sizin arazileriniz biz daha yolun başındayız. Ama bizim arzumuz bu bölgede ciddi işler yapmak. Bizim amacımız katma değeri zengin ürünler üreterek bölgemizi zenginleştirmek. Niyetimiz halis. Biz başka bölgelerden gelen insanlar değiliz, şehrimizi, bölgemizi çok seviyoruz. kıymet veriyoruz, bölgemizin kirletilmesini de istemiyorum. Hayırlı olur inşallah."
Geleceğinizi beraber şekillendireceğiz.  
 
SAMİB Başkan Yardımcısı Günay Güneş de özetle şöyle konuştu: "Biz OSB'yle ilgili gerekli müracaatı yaptıktan sonra bize uygun yerler gösteriliyor.  Biz kendi başımıza gelip yer seçmiyoruz. Belki aranızda zarar görenler olacaktır. Ama bir de vizyonist bakalım. Şu anda dördüncü beşinci sınıf tarım arazilerini görüşüyoruz. Ekmeğinizi kazanıyorsunuzdur. Ama gelecek kaygısından bahsediyorsunuz. Çocuklarınızı yetiştirememekten belki bahsediyorsunuz. Belki böyle bir yapı (OSB) geleceğinize artı değer katacaktır. Ben buna canı gönülden inanıyorum. İnanırsak hep beraber olur. Yalnız benim inanmamla olmaz sizler de inanırsanız olur. Buraya gelecek 150 sanayici, 8-10 bin çalışanla bitmiyor. Burada yemek, ekmek, bütün giderler buradan karşılanacak şekilde çalışmalar yapılacak. Fabrikaları kurup da buradan zengin olmaya gelmiyoruz arkadaşlar. Burada yapılacak olay sizin bütün geleceğinizi de beraber şekillendirecek. Biz değil siz de şekillendireceksiniz. Birbirimize art niyetli bakmayalım, biz burayı beraber yapılandırmak istiyoruz. Biz size rağmen size karşı bir şey yapmak istemiyoruz." 
 
Toplantıya katılanların çoğunluğu alkışlayarak OSB kurulmasına destek verdi. Toplantıdan sonra SAMİB yöneticileri Güven Köyü'ne giderek incelemede bulundu.  
makineci.jpg

Diğer Makaleler...

Sayfa 1 / 64

Başlangıç
Önceki
1

Samib Tanıtım Filmi

Dernek Üyelerimiz ÖVER EFE DEMİR İMALAT TAAHHÜT TİC.VE SAN.LTD.ŞTİ.
over

Telefon ve adres bilgileri icin tiklayiniz...


 ALNAL ELEKTROMEKANİK A.Ş.
ALNAL ELEKTROMEKANİK A.Ş.

Telefon ve adres bilgileri icin tiklayiniz...


Üye Girişi


Kullanıcı Adı/Şifre hatırlatıcısı Kullanıcı Adı/Şifremi Unuttum?

Döviz Kurları


Doviz Tipi Alış Satış
Dolar 2.1284 2.1322
Euro 2.9411 2.9464
GBP 3.5662 3.5848
İ. Frangı 2.4060 2.4214
K.Doları 1.9309 1.9397
S.Riyad 0.56752 0.56855

Ne Düşünüyorsunuz?

Ekonomi düzeliyor mu?

İŞKUR

iskur2.jpg

Logo Tasarimi ve Site Tasarimi : Nux Medya turkiye
sitemaps plywood